o’qituvchi yetishmagan taqdirda nomutaxassis fanlardan dars o’tish mumkinmi?

o’qituvchi yetishmagan taqdirda nomutaxassis fanlardan dars o’tish mumkinmi?
Telegramda o'qish

Ayrim fanlardan pedagog xodimlar yetishmagan taqdirda maktab rahbari yoki ta’limni boshqaruv organlari rahbarlari ko`rsatmasi, buyrug`i, ruxsati, turli Kengashlarning qarorlari bilan tegishli fan yoki boshlang`ich sinf darslarini mutaxassisligi mos kelmaydigan oliy ma’lumotli (pedagog yoki nopedagog) xodimga berish mumkinmi?

Xalq ta’limi vazirining 2015 yil 24 iyundagi 191-sonli buyrug`i bilan tasdiqlangan Xalq ta’limi xodimlari asosiy lavozimlarining malaka tavsiflarining 36-bandiga ko`ra, umumiy o`rta ta’lim muassasasining o`qituvchisi o`zi o`qitadigan o`quv fanining ilmiy-nazariy asoslari, uning mazmuni va amalda qo`llanilishi, o`qitayotgan fan bo`yicha dars o`tish metodikasi va tashkil qilish tartibini bilishi lozim. Malaka tavsiflarining 37-bandida umumiy o`rta ta’lim muassasasi o`qituvchisiga qo`yiladigan malaka talablari belgilangan bo`lib, unga muvofiq fan o`qituvchisi fan yo`nalishiga to`g`ri keluvchi kamida bakalavr darajasidagi oliy pedagogik ma’lumotga yoki kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va unga qo`shimcha tarzda fan yo`nalishiga to`g`ri keluvchi qayta tayyorlov kursi ma’lumotiga ega bo`lishi kerak.

Demak, muayyan fan yoki boshlang`ich sinf darslari mutaxassisligi mos kelmaydigan oliy ma’lumotli (pedagog yoki nopedagog) xodimga berilishi mumkin emas. CHunki umumiy o`rta ta’lim muassasalarida o`z mutaxassisligiga mos bo`lmagan dars mashg`ulotlarini olib borayotgan pedagog xodim nomutaxassis hisoblanadi.


В случае нехватки педагогических кадров по отдельным дисциплинам руководитель школы или руководитель органов управления образованием приказ, разрешение, решения различных Советов соответствующему работнику высшего образования (педагогическому или непедагогическому) могут дать

Согласно пункту 36 квалификационного описания основных должностей народных работников образования, утвержденного приказом министра народного просвещения № 191 от 24 июня 2015 года, учитель общеобразовательной организации должен знать научно-теоретические основы предмета, его содержания и применения на практике, методики и организации преподавания предмета. Пункт 37 квалификационной характеристики определяет квалификационные требования к учителю общего среднего образования, в соответствии с которыми преподаватель естественных наук должен иметь не ниже степени бакалавра высшего педагогического образования, соответствующего области науки, либо не ниже степени бакалавра. и, кроме того, курс переподготовки, соответствующий предметной области.

Это означает, что занятия по определенному предмету или начальной школе не могут быть отданы работнику с высшим образованием (учителем или неучителем), специализация которого не совпадает. Это связано с тем, что учитель, который ведет занятия в общем среднем образовании, не соответствующие его специализации, является неспециалистом.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ
Комментарии: 1
  1. Akramali

    Savol: Maktabimiz kichkina bo`lganligi uchun deyarli har bir fan o`qituvchisi bittadan. O`qituvchilar malaka oshirishga ketsa, kasal bo`lsa uning darsini kimga bersa bo`ladi. Turdosh fan o`qituvchisi degan tushuncha bormi? Masalan ona tilini rus tili o`qituvchisiga bersam ham ekonomislar to`lamaymiz deydi. Buning qonuniy yechimi bormi? Darslar qolib ketmasligi uchun nima qilish kerak

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: