O‘quvchilarning ota-onalaridan rozilik asosida har oy pul yig‘ish mumkinmi?

O‘quvchilarning ota-onalaridan rozilik asosida har oy pul yig‘ish mumkinmi?

Salom yaxshimisiz. Man o‘qituvchiman. Sinfdagi ota onalar o‘z xoxishlari bilan vasiylik va xomiylik asosida har oyga 10ming so‘mdan yig‘ishadi. Sinfga va o‘quvchilar xujjatlari uchun ishlatiladi. Savolim shuki: ota onalar majlisining bayonnomasi tuzulib unda hamma takliflar kiritilsa va u haqda ota onalar roziligi bilan qo‘l qo‘ysa.  Bu bayonnoma xujjat bo‘la oladimi. Yani mani turli xil tekshirishlardan himoya qila oladimi. Javob uchun oldindan rahmat. Agar yo‘q bo‘lsa qanaqa qonuniy hujjat qilishim kerak.

YURIST JAVOBI:

Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 15 martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumta’lim maktabi to‘g‘risida”gi nizomning VI bo‘limiga muvofiq maktab davlat, tashkilotlar, ota-onalar va boshqa fuqarolarning ixtiyoriy badallari asosida mablag‘larni shakllantirishi mumkin.

❗️Biroq, O‘zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vazirining 2018 yil 26 dekabrdagi 16-mh-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining kuzatuv kengashi haqida”gi na’munaviy nizomning 31-bandiga muvofiq ta’lim muassasasida o‘quvchilar va ularning ota-onalaridan turli xil sabablar bilan Kengash a’zolari, ta’lim muassasasi rahbari va boshqa xodimlari tomonidan pul mablag‘larini yig‘ish qat’iyan taqiqlanadi.

❌ Shunday ekan, siz bayonnoma tuzib ixtiyoriylik asosida ham o‘quvchilarning ota-onalaridan pul yig‘a olmaysiz.
!Ma’lumotlar rus tilida:
Привет как дела. Я преподаватель. Родители в классе собирают по 10 000 сум в месяц на условиях опеки и попечительства. Используется для классных и студенческих документов. У меня вопрос: составлен ли протокол собрания родителей и внесены ли в него все предложения, и подписаны ли родители с их согласия. Может ли этот отчет быть документом? То есть может ли он защитить меня от различных проверок. Заранее спасибо за ответ. Если нет, то какой юридический документ мне нужно сделать?

ОТВЕТ АДВОКАТА:

Согласно разделу VI Положения «Об общеобразовательной школе», утвержденного постановлением Кабинета Министров № 140 от 15 марта 2017 года, школа может формировать средства на основе добровольных взносов государства, организаций, родителей и других граждан.

❗️Однако в соответствии с пунктом 31 типового положения «О наблюдательном совете общеобразовательного среднего образовательного учреждения», утвержденного приказом Министра народного просвещения Республики Узбекистан № 16 от 26 декабря 2018 года, образование Категорически запрещается взимать деньги с обучающихся и их родителей по разным причинам членами Совета, руководителем образовательного учреждения и другими работниками.

❌ Поэтому с родителей учеников нельзя взыскать деньги даже на основании усмотрения путем составления рапорта.
[/spoiler]

Telegramda o‘qish

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: