Boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi kimlarga tayinlanadi?

Boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi kimlarga tayinlanadi

Yangilik! Tafakkur olami deb nomlangan 1000 ta mantiqiy savollar kitobini tayyorladik, yuklab oling va zavqlaning!

Qonunchilikka koʻra, vafot etgan boquvchining qaramogʻida boʻlgan mehnatga qobiliyatsiz oila aʼzolari boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi olish huquqiga ega boʻladi.

Bunda quyidagilarga pensiya ular boquvchining qaramogʻida turgan-turmaganidan qatʼi nazar tayinlanadi:

a) bolalar, aka-ukalar, opa-singillar va nabiralar 16 yoshga toʻlmagan boʻlsa yoki 16 yoshdan katta boʻlsa ham 16 yoshga toʻlmasdan nogiron boʻlib qolgan boʻlsalar. Bunda aka-ukalar, opa-singillar va nabiralarning mehnatga qobiliyatli ota-onasi boʻlmasa;

b) ota, ona, oʻgay ota, oʻgay ona, xotin, er, basharti, ular 7-moddada nazarda tutilgan pensiya yoshiga toʻlgan yoki nogiron boʻlsalar;

v) yoshidan va mehnat qobiliyatidan qatʼi nazar, ota va onadan biri yoki er (xotin) yoxud buva, buvi, aka-uka yoki opa-singil, agar u vafot etgan boquvchining bolalari, aka-ukalari, opa-singillari yoki nabiralarini, ishlovchilarga bolaga qarash uchun ish haqi saqlanmagan taʼtilda boʻlish huquqini beradigan yoshga toʻlgunga qadar boqish bilan mashgʻul boʻlsa va ishlamasa;

g) buva va buvi — agar qonunga muvofiq ularni boqishi shart boʻlgan kishilar boʻlmasa.

d) oʻquvchilar 18 yoshga toʻlgunga qadar boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi olish huquqiga egadirlar.


По закону нетрудоспособные члены семьи умершего кормильца имеют право на пенсию по случаю потери кормильца.

При этом пенсия назначается независимо от того, находятся ли они на иждивении кормильца:

а) дети, братья, сестры и внуки, ставшие инвалидами в возрасте до 16 лет, даже если они моложе 16 лет и старше. В этом случае братья, сестры и внуки не имеют трудоспособных родителей;

(b) отец, мать, отчим, мачеха, жена, муж, если они достигли пенсионного возраста, предусмотренного статьей 7, или являются инвалидами;

в) одного из родителей или супруга, независимо от возраста и трудоспособности, или бабушек и дедушек, братьев или сестер, если дети, братья, сестры или внуки умершего кормильца, работающего ребенку, если он занимается содержание и не работает до достижения совершеннолетия, что дает ему право на неоплачиваемый отпуск по уходу;

ж) бабушки и дедушки — при отсутствии лиц, которые по закону обязаны их содержать.

d) Учащиеся имеют право на получение пенсии по случаю потери кормильца до достижения ими 18-летнего возраста.

Telegramda o‘qish

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: