Nega magistratura bosqichida o’qishni ko’chirishga ruxsat berilmaydi?

Nega magistratura bosqichida o’qishni ko’chirishga ruxsat berilmaydi?
Telegramda o'qish

Magistratura oliy ta’limga kirmaydimi?

Ushbu anonim murojaatda muallifi nima sababdan magistratura bosqichida o’qishni ko’chirish mumkin emas? degan savol bilan bir necha yurist va advokatlarga murojaat qilib, tayinli javob ololmaganini ma’lum qilgan.

Ushbu savolga AOKA huzurida tashkil etilgan brifingda Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi axborot xizmati rahbari Farxad Babashev quyidagicha javob berdi:

— Respublika OTMlariga, shu jumladan xorijiy OTMlardan talabalar o’qishini ko’chirish Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 20 iyundagi 393-son qarori bilan tasdiqlangan Oliy ta’lim muassasalari talabalari o’qishini ko’chirish, qayta tiklash va o’qishdan chetlashtirish tartibi to’g’risidagi Nizomga muvofiq amalga oshiriladi.

Mazkur Nizomning 23 (2)-bandiga muvofiq xorijiy oliy ta’lim muassasalarining magistratura bosqichida tahsil olayotgan talabalar o’qishini O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalariga ko’chirilishiga ruxsat etilmasligi belgilangan.

Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 2 martdagi 36-son qarori bilan tasdiqlangan Magistratura to’g’risidagi Nizomga muvofiq magistratura talabalariga birinchi o’quv yilining birinchi ikki oyida magistrlik dissertasiyalari mavzulari va ularga biriktirilgan ilmiy rahbarlar tasdiqlanadi.

Magistratura talabalarining magistrlik dissertasiyalarini tayyorlash jarayoni birinchi kursning birinchi semestridan boshlanadi. Magistratura talabalari o’qishining ko’chirilishi natijasida ularning qolgan muddatda magistrlik dissertasiyalarini yangidan belgilangan talablar darajasida tayyorlash imkoni mavjud emas.

Yuqoridagilarga ko’ra, magistratura bosqichida talabalar o’qishini ko’chirish maqsadga muvofiq emas deb hisoblanadi.


Разве степень магистра не входит в высшее образование?

Почему автор этого анонимного заявления не может перевестись в магистратуру? спросил нескольких юристов и адвокатов и не получил определенного ответа.

На этот вопрос на брифинге в АОКА ответил начальник информационной службы Министерства высшего и среднего специального образования Фархад Бабашев:

— Перевод обучающихся в высшие учебные заведения республики, в том числе зарубежные вузы, утвержденный постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 июня 2017 года № 393, осуществляется в соответствии с Положением о

В соответствии с пунктом 23(2) настоящего Положения установлено, что перевод обучающихся в магистратуру иностранных высших учебных заведений в высшие учебные заведения Республики Узбекистан не допускается.

В соответствии с Положением о магистрантах, утвержденным Постановлением Кабинета Министров № 36 от 2 марта 2015 года, магистрантам на первые два месяца первого учебного года утверждаются темы магистерских диссертаций и прикрепляются научные руководители.

Процесс подготовки магистерских диссертаций для магистрантов начинается в первом семестре первого года обучения. В связи с переводом магистрантов не представляется возможным выполнение ими магистерских диссертаций за оставшийся срок на уровне вновь установленных требований.

Исходя из изложенного, перевод студентов на обучение в магистратуру не признается целесообразным.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ
Fikr bildirish

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: