May oyida ishga kirsa, iyulda ta’til beriladimi?

May oyida ishga kirsa, iyulda ta’til beriladimi?

Savol: Assalomu alaykum. Men o‘qituvchiman. May oyida ishga kirdim. Iyuldan ta’tilga chiqsak, menga ham ta’til beriladimi, chunki bor yo‘g‘i 2 oy ishlagan bo‘laman xolosku?

Javob: MK 227-moddasi 6-qismiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tili o‘quvchilarning yozgi ta’tili davrida beriladigan ta’lim tashkilotlarining o‘qituvchilar tarkibiga birinchi ish yilidagi har yilgi mehnat ta’tili o‘quvchilarning yozgi ta’tili davrida to‘liq davomiylikda, ular ushbu ta’lim tashkilotiga ishga kirgan vaqtidan qat’i nazar, ishlab bergan vaqtiga mutanosib ravishda haq to‘langan holda beriladi. Mazkur toifadagi xodimlarga ikkinchi va keyingi ish yillari uchun beriladigan mehnat ta’tiliga, ushbu ta’til ish yili davomida qaysi vaqtda berilishidan qat’i nazar, to‘liq haq to‘lanadi.

❗️Ya’ni Sizga to‘liq ta’til beriladi, lekin ta’til puli ishlab bergan vaqtingizga ya’ni 2 oyga mutanosib ravishda haq to‘langan holda beriladi.

❗️Masalan, o‘qituvchi ta’tilini taxminan 56 kalendar kun deb olib turamiz, chunki bu bo‘yicha tegishli hujjat hali chiqmadi. (56 (ta’til kunlari)/12(1 yildagi oylar soni)) *2 (ishlangan oylar soni ) = 9.3 MK 224-moddasiga ko‘ra, ishlab berilgan vaqtga mutanosib ravishda mehnat ta’tili kunlari umumiy davomiyligini hisoblashda olingan 0,5 ga teng va undan ko‘p o‘nliklar bir kun deb yaxlitlanadi, 0,5 dan kami esa hisobdan chiqarib tashlanadi.

©mehnathuquqi

Mavzuga doir:
Sinf rahbarlik uchun avgust oyida ham haq to‘lanadimi?

Yangi tahrirdagi mehnat kodeksi yuklab olish

Yangi Mehnat kodeksi qabul qilindi, qanday o‘zgarishlar bor?
!Ma’lumotlar rus tilida:
Вопрос: Здравствуйте. Я преподаватель. Я начал работать в мае. Если мы уйдем в отпуск с июля, мне тоже дадут отпуск, потому что я буду работать только 2 месяца?

Ответ: Согласно ч. 6 ст. 227 ГК ежегодным рабочим отпуском для педагогических работников организаций образования, которым ежегодный трудовой отпуск предоставляется в период летних каникул обучающихся в первый рабочий год, являются летние каникулы обучающихся. , при полной занятости в течение языкового периода, независимо от времени поступления в данную образовательную организацию, оплата им производится пропорционально отработанному времени. Работникам данной категории оплачивается второй и последующие годы работы в полном объеме независимо от того, когда этот отпуск предоставляется в течение рабочего года.

❗️То есть вам дадут полноценный отпуск, но отпускные деньги будут выплачиваться пропорционально вашему рабочему времени, т.е. 2 месяца.

❗️Например, отпуск учителя берем примерно 56 календарных дней, т.к. соответствующий документ еще не выдан. (56 (отпускных дней)/12 (количество месяцев в 1 году)) *2 (количество отработанных месяцев) = 9,3 Согласно ст. 224 ТК РФ 0 получается при исчислении общей продолжительности рабочих дней отпуска пропорционально к отработанному времени.Десятичные числа, равные 5 и более, округляются до одного дня, а менее 0,5 исключаются.

© трудовое право

Предмет:
Взимается ли плата за классное руководство в августе?

Скачать новый Трудовой кодекс

Принят новый Трудовой кодекс, какие изменения?
[/spoiler]

Telegramda o‘qish

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: