O‘z vaqtida malaka oshirishga chiqmagan pedagoglarga yanvar oyidan boshlab ish haqi to‘lanmaydimi?

O‘z vaqtida malaka oshirishga chiqmagan pedagoglarga yanvar oyidan boshlab ish haqi to‘lanmaydimi?

Savol: Biologiya fani o‘qituvchisiman. 2022 yilda e’tiborsizlik qilib malaka oshirshga chiqmagandim. Endi direktorimiz yanvar oyidan boshlab 2 oy mobaynida menga oylik to‘lanmasligini aytyapti. Shu to‘g‘rimi?

Javob: Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 17 yanvardagi 25-son qarori bilan tasdiqlangan «Xalq ta’limi xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini tashkil etish tartibi to‘g‘risida»gi nizomning 19-bandida xodim asosiy ish joyi bo‘yicha belgilangan muddatda (joriy yil davomida) malaka oshirish kurslaridan uzrli sabablarsiz o‘tmagan taqdirda, u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi amal qilish muddatidan qat’i nazar, belgilangan tartibda ikki oy mobaynida bekor qilinishi aytilgan.

Bu vaziyatda ish beruvchingiz sizga mehnat shartnomasi tugatilishi to‘g‘risida ikki oy avval ogohlantirish xati beradi. Ya’ni, yanvar oyining shu 20-sanasida ogohlantirish xati berilsa, siz mart oyining 20-sanasiga qadar ish joyingizni saqlab qolish uchun harakat qilsangiz bo‘ladi.

❕Ammo, bu vaqt oralig‘ida sizga oylik ish haqi to‘lanmasligi mutlaqo noto‘g‘ri. Ogohlantirish xati berilgan taqdirda ham, xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinmay turib, unga oylik maosh to‘lashni to‘xtatib qo‘yish mehnat qonunchiligiga zid.

© Ulug‘bek Po‘latov

Mavzuga doir:
O‘qituvchi malaka oshirishdan o‘tmasa mehnat shartnomasi bekor qilinadi

Maktabda ishlayotgan talabalar ham malaka oshirishga chiqishi kerakmi?

Pedagog xodimlar yil oxiriga qadar malaka oshirishi shartmi?
!Ma’lumotlar rus tilida:
Вопрос: Я учитель биологии. В 2022 году я его проигнорировал и не пошел на повышение квалификации. Теперь наш директор говорит мне, что мне не будут платить ежемесячно в течение 2 месяцев с января. Это правильно?

Ответ: В пункте 19 положения «О порядке создания системы непрерывного профессионального развития работников народного образования», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 января 2022 г. № 25 в ходе) было сказано, что если если он не проходит курсы повышения квалификации без уважительных причин, заключенный с ним трудовой договор будет расторгнут в установленном порядке в двухмесячный срок независимо от срока действия.

В этом случае ваш работодатель уведомит вас за два месяца о расторжении трудового договора. То есть, если предупреждение вынесено 20 января, можно попытаться сохранить работу до 20 марта.

❕Однако совершенно неправильно, что вам в этот период не выплачивают месячную зарплату. Даже в случае вынесения предупредительного письма прекращение выплаты работнику ежемесячной заработной платы без расторжения трудового договора является нарушением трудового законодательства.

© Улугбек Полатов

Предмет:
Если преподаватель не пройдет обучение, трудовой договор будет расторгнут

Должны ли учащиеся, работающие в школе, также проходить обучение?

Нужно ли педагогическим кадрам повышать квалификацию до конца года?
[/spoiler]

Telegramda o‘qish

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: