Tik Tokdagi chellenj sabab bir oʻquvchi vafot etdi, yana biri kasalxonada

Tik Tokdagi chellenj sabab bir oʻquvchi vafot etdi, yana biri kasalxonada

Kiyevda TikTok-dagi qirqta tabletka ichish taklif etilgan va keyin nima boʻlishini kuzatishga chaqiruv mazmunidagi chellenjdan soʻng, “Garmoniya” litseyining ikki nafar yettinchi sinf oʻquvchisi «Drotaverina» tabletkalari bilan zaharlandi.

Bu haqda tehnowar.ru nashri ma’lumotiga tayanib Xalq so’zi xabar bermoqda.

Talabalarni zaharlagan «Drotaverin» safro yoʻllari kasalliklari, siydik yoʻllari va oshqozon-ichak kasalliklari, bosh ogʻrigʻi va ginekologik kasalliklarni yoʻqotish uchun qoʻllaniladi. Dozani oshirib yuborish oʻlimga olib kelishi mumkin. Biroq dori shifokor retseptisiz beriladi.
Oʻquvchilar chellenjda qatnashish uchun dorini litsey yaqinidan sotib olib, tanaffusda qabul qilishgan. Sinfdoshlari xabar topib, shifokorni chaqirishgunga qadar bir qiz voqea joyida vafot etgan. Ikkinchi qiz esa ogʻir ahvolda shifoxonaga yotqizilgan. Politsiya ushbu holat yuzasidan tergov ishlarini olib bormoqda.
Soʻnggi paytlarda Tik Tokda oʻspirinlar uchun juda koʻp xavfli chellenjlar kuzatilmoqda. Ayniqsa ushbu tarmoqda asosan, gallyutsinatsiyalarni keltirib chiqaradigan dori-darmonlarni katta dozada qabul qilishni targʻib etadigan chellenjlar koʻpaydi. Masalan, Texasda uch nafar oʻspirin dori vositalaridan birining chellenjidan soʻng, shifokor retseptisiz sotiladigan “Benadryl” preparatini koʻp qabul qilganligi sababli kasalxonaga yotqizilgan.
TikTokda mazkur dori vositasi heshtegi ostida tarqalgan video allaqachon 5,5 milliondan ortiq marta tomosha qilingan.
Yana bir shunga oʻxshash chellenj gallyutsinatsiyalarni keltirib chiqarishni targʻib etadi, unda ikki yoki toʻrt osh qoshiq muskat yongʻogʻini sut yoki suv bilan ichish tavsiya etilgan. Mutaxassislar maʼlumotlariga koʻra, muskat yongʻogʻining bu miqdori ogʻizning qurishi, qoʻzgʻalish, gipotermiya, gallyutsinatsiyalar va baʼzi hollarda oʻlimga olib kelishi mumkin.


Двое семиклассников в лицее «Гармония» отравились таблетками дротаверина после того, как им предложили сорок таблеток в TikTok в Киеве, а затем предложили посмотреть, что будет дальше.

Об этом сообщает tehnowar.ru.

Дротаверин, которым отравляются студенты, применяют для лечения заболеваний желчевыводящих путей, мочевыводящих путей и желудочно-кишечного тракта, головных болей и гинекологических заболеваний. Передозировка может быть фатальной. Однако препарат отпускается без рецепта врача.
Для участия в челлендже ученики купили возле лицея лекарства и приняли их на перемене. Девушка скончалась на месте до того, как ее одноклассники узнали об этом и вызвали врача. Вторую девушку госпитализировали в критическом состоянии. Полиция расследует дело.
В последнее время в Tik Tok было много опасных испытаний для подростков. В частности, в этом секторе возникает все больше и больше проблем, побуждающих к употреблению больших доз галлюциногенных препаратов. В Техасе, например, трое подростков были госпитализированы после приема безрецептурного препарата Бенадрил.
Видео, которое стало вирусным в TikTok под хэштегом препарата, уже просмотрели более 5,5 миллионов раз.
Другой подобный вызов способствует галлюцинациям, при котором рекомендуется запивать двумя-четырьмя столовыми ложками мускатного ореха молоком или водой. По мнению специалистов, такое количество мускатного ореха может привести к сухости во рту, возбуждению, переохлаждению, галлюцинациям и, в некоторых случаях, к смерти.

Telegramda o'qish

OTM uchun onlayn hujjat topshirish yo'riqnomasi bilan tanishing
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: