O‘z vaqtida pasport olmagan maktab o‘quvchisiga chora ko‘rsa bo‘ladimi?

O‘z vaqtida pasport olmagan maktab o‘quvchisiga chora ko‘rsa bo‘ladimi?

Savol: Men 11 sinf rahbariman. Yaqinda o‘tkazilgan yig‘ilishda 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilarimning barchasi pasport olishi kerakligi aytildi. Lekin 2 nafar o‘quvchim bir necha bor ogohlantirishimga qaramay pasport olishni istamayapti. Ularni deb direktorimiz menga chora ko‘rmoqchi bo‘lyapti. Shu o‘quvchilar o‘z vaqtida pasport olmaganligi uchun javobgarlikka tortsa bo‘ladimi?

Javob: Oliy ta’lim muassasalariga hujjat topshirish uchun bitiruvchilarning pasport (ID karta) ma’lumotlarini kiritish talab etiladi. Shu bois, 16 yoshga to‘lgan bitiruvchilar o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishlari zarur.

Qonunchilikka ko‘ra, 16 yoshga to‘lgan barcha fuqarolar O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi pasportiga ega bo‘lishlari shart. 16 yoshga to‘lgan shaxsga fuqarolik pasporti ichki ishlar organlari tomonidan beriladi.

Ammo Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 223-moddasida o‘n sakkiz yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi o‘n olti yoshga to‘lishi munosabati bilan identifikatsiyalovchi ID-kartasini o‘z vaqtida olmaganligi uchun ma’muriy javobgarlikka tortilmasligi qayd etilgan.

❕Shu sababli o‘z vaqtida pasport olmagan maktab bitiruvchilarini ham ularning ota-onalarini ham javobgarlikka tortishning imkoni yo‘q. Bu vaziyatda ota-onalardan 16 yoshga to‘lgan farzandlarining o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishini ta’minlashini so‘rab murojaat qilish to‘g‘ri bo‘ladi.

Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tish joizki, maktab bitiruvchisining o‘z vaqtida fuqarolik pasportini olmaganligi uchun sinf rahbarlariga ham javobgarlik belgilanmagan.

© Ulug‘bek Po‘latov

Mavzuga doir:
bitiruvchi o‘z vaqtida pasport olmagani uchun sinf rahbari javobgarmi?

Bitiruvchilar ID karta olishlari shart!

DTM 2022: Bu yil abituriyentlar uchun ID karta majburiymi? Biologik pasport o‘tadimi?
!Ma’lumotlar rus tilida:
Вопрос: Я руководитель 11 класса. На недавней встрече мне сказали, что все мои выпускники школ, которым исполнилось 16 лет, должны получить паспорта. Но 2 моих студента не хотят получать паспорта, несмотря на мои неоднократные предупреждения. Наш директор пытается принять меры против меня из-за них. Можно ли привлечь этих студентов к ответственности за несвоевременное получение паспорта?

Ответ: Для поступления в высшие учебные заведения необходимо ввести паспортные (ID-карты) данные выпускников. Поэтому выпускники, достигшие 16-летнего возраста, должны своевременно получить паспорт (ID-карту).

Согласно законодательству, все граждане, достигшие 16-летнего возраста, должны иметь паспорт гражданина Республики Узбекистан. Паспорт гражданина выдается лицу, достигшему 16 лет, органами внутренних дел.

Однако, согласно статье 223 Кодекса об административной ответственности, гражданин Республики Узбекистан в возрасте до восемнадцати лет, не получивший удостоверение личности по случаю достижения им шестнадцатилетия, в административном порядке отмечает, что он не будет нести ответственность.

❕Поэтому привлечь к ответственности несвоевременно получивших паспорта выпускников школ и их родителей невозможно. В этой ситуации правильно просить родителей следить за тем, чтобы их дети, достигшие 16-летнего возраста, своевременно получали паспорт (ID-карту).

Также стоит отметить, что классные руководители не несут ответственности за то, что выпускник школы не получил вовремя паспорт гражданства.

© Улугбек Полатов

Предмет:
Несет ли ответственность классный руководитель за несвоевременное получение выпускником паспорта?

Выпускники должны получить удостоверение личности!

DTM 2022: Является ли удостоверение личности обязательным для участников в этом году? Пройдет ли биологический паспорт?
[/spoiler]

Telegramda o‘qish

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
BAXTIYOR.UZ

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: